Szkolne Koła Caritas są organizacją dziecięcą i młodzieżową działającą na terenie Szkoły, pod nadzorem Dyrekcji i włączającą się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywno-wychowawczą prowadzoną przez Caritas. Opiekę duchową nad Kołem sprawuje kościelny asystent, który czuwa nad tym, by działalność Koła była zgodna z nauczaniem Kościoła Katolickiego i Regulaminem Koła oraz włącza się w pracę nad formacją członków Koła. W sprawach wychowawczych i organizacyjnych opiekę nad Kołem sprawuje nauczyciel szkoły, w której zostało powołane, zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły i Dyrektora Caritas. Młodzi wolontariusze odwiedzają chorych w szpitalach, pomagają starszym i niepełnosprawnym, biorą udział w kwestach i zbiórkach żywności oraz wykonują wiele innych prac na rzecz drugiego człowieka. SKC pełnią istotną rolę wychowawczą i funkcjonują przy aprobacie Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty.
Vademecum tworzenia Szkolnego Koła Caritas
- Wyszukać nauczyciela chętnego podjąć się roli opiekuna Szkolnego Koła Caritas.
- Przekonać Dyrekcję Szkoły o potrzebie takiej organizacji na terenie szkoły.
- Wyłonić grupę kilkunastu uczniów chętnych włączyć się w to dzieło
- Zorganizować spotkanie założycielskie z udziałem dyrektora szkoły, opiekuna i księdza katechety lub ks. Proboszcza, na którym młodzież wybierze władze koła (swoich przedstawicieli).
- Przygotować wystąpienie dyrektora szkoły do dyrektora Caritas Kieleckiej o zatwierdzenie powstałego Szkolnego Koła Caritas.
- Po otrzymaniu w/w potwierdzenia z Caritas przygotować pieczęć jednostki, ewentualnie inne materiały informujące o podjętej działalności – np.: gablota w szkole, itp.
- Ustalić roczny plan działania: główne zadania i kierunki działalności na najbliższy czas.
Ustalić z dyrektorem Caritas datę i okoliczności wręczenia pierwszych legitymacji członkom Szkolnego Koła Caritas (najwcześniej po około pół roku od podjęcia działalności).
HARMONOGRAM DZIAŁAŃ SKC
II SEMESTR 2022/2023
- „Serce dla Hospicjum” (11-14.02.2023) – podsumowanie.
- Zbiórki żywności – Zbiórka Caritas „Tak!Pomagam” – 17-18 marca. Zbiórka Banku Żywności 24-25 marca. Zachęcamy uczniów do włączenia się w akcję.
- Jałmużna wielkopostna – skarbonki dla uczniów
- Marzec/Kwiecień – Ogłoszenie konkursu na bony edukacyjne (dla wolontariuszy) i mini grantów (dla grup wolontaryjnych) w ramach Korpusu Solidarności. Celem konkursów jest wyłonienie autorskich projektów realizowanych przez wolontariuszy lub grup wolontaryjnych na rzecz rozwoju społeczności lokalnych oraz wzmacniania inicjatyw wolontariackich oraz zwiększenie dostępu do kursów i szkoleń wolontariuszom Korpusu Solidarności działającym na rzecz społeczności lokalnej. Bony edukacyjne mają na celu umożliwienie wolontariuszom poszerzenie ich kompetencji, szeroko pojęty rozwój osobisty oraz wsparcie ich pasji. Bony i granty są skierowane do wolontariuszy powyżej 13 roku życia.
- Pola Nadziei – Zachęcamy do przeprowadzania inicjatyw w ramach tej kampanii na rzecz Hospicjum w Kielcach i Miechowie na terenie szkoły, parafii.. W kwietniu na stronie www.hospicjum.kielce.caritas.pl ogłoszone zostaną konkursy o tematyce hospicyjnej. Zachęcamy do włączenia się w kwesty organizowane przy parafiach i na ulicach. Całość działań zakończy Gala podsumowująca 6 czerwca godz. 12:00 – Dom Środowisk Twórczych w Kielcach .
- DZIEŃ DOBRA (15.04.2023 sobota) to radosne świętowanie w przed dzień Niedzieli Miłosierdzia Bożego (16.04.2023), która co roku przypada tydzień po Wielkanocy. To także Święto Patronalne Caritas. Chcemy świętować wszyscy RAZEM. W przede dniu w całej Polsce odbędą się pikniki rodzinne, konkursy, biegi, kiermasze, gry terenowe, warsztaty, koncerty i wiele innych atrakcji. Mamy nadzieję, że razem pomnożymy DOBRO. Zachęcamy do rejestrowania grupy na www.dziendobra.pl – daje to możliwość uczestnictwa w ciekawych spotkaniach (online), warsztatach itp.
- Zaświadczenia dla wolontariuszy – termin przysyłania wypełnionych zaświadczeń z kompletnymi kartami czasu pracy wolontariusza mija 31 maja 2023– wzory w zakładce SKC na stronie wolontariat.kielce.caritas.pl
NASZE PROPOZYCJE SZKOLEŃ/SPOTKAŃ:
„I Ty możesz zostać wolontariuszem” biuro DCW lub szkoła
Szkolenia rozwijające dla wolontariuszy:
Szkolenie liderskie
Warsztaty myślenia wizualnego
Bony edukacyjne dla wolontariuszy
Mini granty dla grup wolontaryjnych
Szkolenia rozwijające dla opiekunów SKC w ramach Korpusu Solidarności:
Szkolenie podstawowe dla koordynatorów
Debaty wolontariackie
Gra terenowa „Szklakami dobra”
Szkolenie „Jak przeciwdziałać wypaleniu wolontariuszy”
Poradnictwo z zakresu wolontariatu
Godziny otwarcia biura: 8:00 – 15.30 ( środa 8:00-18:00). Zapraszamy!
Kontakty
Monika Wilk (Diecezjalne Centrum Wolontariatu, ul. Mała 17/3),
tel. 664 031 039,
Renata Kaczmarczyk (Caritas – zbiórki), tel. 784 597 557
Anna Mazur (Bank Żywności), tel. 664 031 037
Dominika Borkowska (wolontariat hospicjum Kielce), tel. 532 757 749