Kielecki Dzień Ubogich

wpis w: Parafialne Zespoły Caritas | 0

W Niedzielę 18 listopada 2018 r. po raz drugi w Kościele przeżywany był Światowy Dzień Ubogich. Hasłem tegorocznych obchodów był werset Psalmu 34: „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał”. Caritas czynnie włączyła się w obchody tego Święta. Już w przeddzień, 17 listopada, do Kaczyna przyjechali przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas. Najpierw w kościele parafialnym członkowie PZC odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji ludzi ubogich.

Następnie w Ośrodku Ek-Wypoczynek miało miejsce spotkanie o charakterze szkoleniowo – integracyjnym, które poprowadził Damian Zegadło – koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu. Wolontariusze podzieleni na grupy rozważali poszczególne fragmenty papieskiego Orędzia na 2. Światowy Dzień Ubogich, mieli też za zadanie napisać list do ubogiego. W dalszej części uczestnicy spotkania obejrzeli film „Human Experience”, który pokazuje jak spotkanie z ludźmi ubogimi i chorymi może odmienić spojrzenie na świat i życie. Niedzielny poranek upłynął pod znakiem przygotowania kanapek dla osób ubogich. Następnie wszyscy udali się do Kielc. Tam w Bazylice Katedralnej sprawowana była Msza Św. w intencji ludzi ubogich, której przewodniczył ks. Krzysztof Banasik – zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej. W homilii celebrans zauważył że „Bogu potrzebne są nasze uszy, jesteśmy narzędziami w Jego ręku. Bóg posługuje się nami, by wysłuchać ubogiego”. Po Mszy św. na kieleckim Rynku ustawiono „Namiot Miłosierdzia” w którym rozdzielano posiłek dla ubogich. Wolontariusze PZC częstowali kanapkami, bigosem oraz gorącą herbatą. Przekazano ponad 100 porcji. Istotna była także rozmowa z osobami zebranymi na wspólnym posiłku i  duchowe wsparcie.

Spotkanie wyjazdowe i akcję charytatywną zostało przeprowadzone w ramach projektu „Polskie Miłosierdzie” – współfinansowanego ze środków Caritas Polska w ramach Programu „100 projektów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski”.