Idea wolontariatu chrześcijańskiego wynika z ewangelicznych rad Jezusa. Kościół od początku istnienia podejmuje różnego rodzaju uczynki miłosierdzia. W miarę z biegiem czasu podejście do pomocy bliźnim zaczęło przyjmować nowe oblicza. W odpowiedzi na potrzeby Kościoła Kieleckiego, dnia 2 czerwca 2007 roku biskup Kazimierz Ryczan przy Caritas Diecezji Kieleckiej powołał Diecezjalne Centrum Wolontariatu.
Zgodnie z dekretem do jego zadań należy:
- organizowanie szkoleń i spotkań formacyjnych dla wolontariuszy z parafii i szkół,
- koordynacja działań wolontaryjnych na terenie diecezji,
- pozyskiwanie wolontariuszy do działań charytatywnych,
- współpraca z instytucjami diecezjalnymi i świeckimi.
Z każdym rokiem pojawiały się nowe obszary zaangażowania Centrum. Jednym z głównych celów stała się promocja działań wolontaryjnych poprzez spotkania informacyjne, warsztaty, artykuły prasowe i aktywność w mediach lokalnych.
Obecnie Nasze Centrum odpowiada na potrzeby pojawiające się w życiu diecezjalnym. Regularnie koordynuje działalność Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas. Przygotowuje Wakacyjną Akcję Caritas, kampanię Pola Nadziei. Organizuje festyny, kwesty, happeningi i wszelkiego rodzaju akcje charytatywne. Przygotowuje osoby do wolontariatu indywidualnego w placówkach i instytucjach. Duży nacisk kładzie także na szkolenie i formacje wolontariuszy.
Diecezjalne Centrum Wolontariatu działa w oparciu o Ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, zasady wolontariatu chrześcijańskiego, kodeks etyczny, a także kartę wolontariusza. Pozwala to na zachowanie prawnych aspektów bycia wolontariuszem oraz uniknięcie nieporozumień związanych z działalnością obu stron.
Wolontariusze angażujący się w działalność Diecezjalnego Centrum Wolontariatu mogą nie tylko ofiarować swoją pomoc drugiemu człowiekowi, ale też wiele zyskać, m.in.:
- Poznać nowych ludzi, którzy wyznają podobne wartości.
- Doświadczyć radości w posłudze bliźniemu.
- Przez swoją działalność wolontaryjną zyskać doświadczenie zawodowe.
- Odkryć swoje możliwości, a także zdobyć nowe umiejętności.
- Dostrzec w osobach, którym pomagają, samego Chrystusa.
- Dzielić się z innymi swoimi pasjami.
Sprawne zorganizowanie pracy wolontariuszy w diecezji daje możliwości skutecznego niesienia różnego rodzaju pomocy: dla dzieci z rodzin ubogich i zagrożonych patologią, dla chorych i niepełnosprawnych, dla bezdomnych i bezrobotnych, dla osób znajdujących się w sytuacji kryzysowej i dla innych osób potrzebujących dostrzeżenia i pomocnej dłoni bliźniego.