W piątek 31 marca 2017 roku grupa 15 wolontariuszy z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach rozpoczęła Wielkopostne Rekolekcje zatytułowane „Wokół Krzyża”. Trzydniowe rekolekcje dla młodych wygłosił ojciec Jakub Zawadzki, cysters z Jędrzejowa. Miejscem rekolekcji był Klasztor Ojców Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.
Już pierwszego wieczoru zebrani wolontariusze zastanawiali się nad sensem oraz potrzebą dźwigania krzyża w ich życiu. W tym dniu nie zabrakło także drogi krzyżowej, w której młodzi towarzyszyli Jezusowi przekazując sobie krzyż. Rozważania poszczególnych stacji pomogły każdemu z nich odkryć na nowo swoje duchowe krzyże codziennego dnia. Po raz kolejny uświadomili sobie że z krzyża tryska nie tylko cierpienie lecz głównie miłość, która powstaje po każdym upadku. Na zakończeniu poprzez gest ucałowania relikwii Drzewa Krzyża Świętego odpowiedzieli na zaproszenie Jezusa do podjęcia krzyża, które wyrażał w słowach: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje”.
Kolejnego dnia rekolekcji wolontariusze poznali sens kryzysu wiary, który w życiu każdego ma miejsce niejednokrotnie. Uświadomili sobie, że skoro Bóg dopuszcza zarówno kryzysy jak i cierpienia to znaczy, że jest to wpisane w ich drogę uświęcenia, że jest w tym większy sens. Ojciec Jakub przypominał także o obecności Boga w naszych załamaniach wiary, o której często zapominamy a także o nagrodzie jaką obiecał Jezus w słowach z ewangelii wg św. Mateusza: „Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”. Jako sposób na wytrwałość w próbach wiary wskazywał modlitwę.
Młodzi mieli też okazję sprawdzić swoją znajomość Pisma Świętego podczas gry „Biblijne kalambury”. Zabawa ta dostarczyła dużo radości i uśmiechów na twarzach rekolektantów. Z okazji obchodów roku św. Brata Alberta Chmielowskiego wolontariusze bliżej poznali jego życie. Poruszali temat m.in. relacji świętego z ubogimi nędzarzami, którym w dużej mierze poświęcił swoje życie. Przebywając w tym szczególnym miejscu na Świętym Krzyżu mieliśmy okazję zwiedzić muzeum misyjne oraz wieżę widokowa.
Wspólnie wyśpiewana Koronka do Bożego Miłosierdzia wprowadziła nas w 5 godzinną ciszę, która została zaczerpnięta od św. Ignacego z Loyoli. Celem indywidualnej ciszy było usłyszenie głosu Boga w oparciu o fragment męczeństwa siedmiu braci i matki z Księgi Machabejskiej. Każdy z wolontariuszy mógł zadać sobie pytanie: „Czy ja, dziś oddałbym życie za Jezusa”. Cisza była nośnikiem duchowego odpoczynku oraz zanurzeniem się w świecie Boga i przyrody. To właśnie w ciszy mogliśmy ofiarować siebie i swój czas dla Boga. Milczenie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu wraz z osobistym błogosławieństwem. Była to okazja by dokonać wyboru Jezusa na Pana i Króla naszych serc. Zwieńczeniem dnia był wspólnie obejrzany film pt. „Cuda z nieba”.
Niedziela była ostatnim dniem błogosławionego czasu rekolekcji. Młodzi tego dnia zostali rozesłani by nieść świadectwo miłości krzyża innym bliźnim. Po odśpiewaniu Gorzkich Żali ruszyli w pielgrzymce aż do Świętej Katarzyny. W drodze odmówili różaniec, a niedzielną Eucharystią wzmocnili siły przy kapliczce św. Mikołaja. Dalej szlak zaprowadził grupę szczęśliwych w Panu na szczyt góry Łysicy. U podnóża góry napoili się wodą ze źródełka św. Franciszka z Asyżu, by zawitać u bram sióstr Bernardynek w Świętej Katarzynie. Tam jedna z sióstr przybliżyła młodym obraz, jak wygląda życie w zakonie objętym klauzurą.
Po dotarciu do Kielc dobiegła końca ich fizyczna pielgrzymka, lecz tą duchową dopiero rozpoczynają! Wzmocnieni Jezusowym Krzyżem, pospieszyli wzmacniać innych, wierząc że krzyż zaprowadzi ich kiedyś do bram nieba.
Paula Wojtyna