Dyskutowaliśmy o wolontariacie w czasie pandemii

W dniu 9 listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach, Diecezjalne Centrum Wolontariatu Caritas zorganizowało debatę pt.  “Rola wolontariatu w czasie pandemii koronawirusa. Wyzwania i wnioski”.  Spotkanie poprowadził ks. Krzysztof Banasik – zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej.

W debacie udział wzięli zaproszeni goście z trzech różnych województw:

• Karolina Dragan – koordynatorka wolontariatu Caritas w Poznaniu.
  • Agnieszka Banasik – koordynatorka pracy Klubów Młodzieżowych w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu.
  • Kacper Idzik – koordynator wolontariatu w Hospicjum w Miechowie.

Pandemia zmieniła sposób naszego życia, zarówno organizacje społeczne, jak i osoby chcące działać na rzecz innych – wolontariusze mierzą się z nowymi wyzwaniami. Staraliśmy się wymienić doświadczeniami związanymi z koordynowaniem wolontariatem w czasie pandemii. Rozmawialiśmy o motywacjach wolontariuszy, inspiracjach i potrzebach. Na podstawie wypowiedzi panelistów dotyczących pracy z wolontariuszami w czasie pandemii i ich doświadczeń z tym związanych, powstał program działań, propozycji dla wolontariuszy w regionie.

Spotkanie odbyło się przy udziale koordynatorów wolontariatu z naszej diecezji oraz wolontariuszy. Wzięło w nim udział około 60 osób. Było to  bardzo cenne spotkanie dla wszystkich, którym bliska jest idea wolontariatu.

Debata odbyła się  w ramach “Korpusu Solidarności” –  Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030 finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.