I po koloniach…

W tym roku, że względu na epidemię, zorganizowano jedynie dwa turnusy kolonijne w Kaczynie koło Daleszyc. Uczestniczyło w nich łącznie około setki dzieci. Drugi turnus był wyjątkowy, ponieważ odwiedziło go bardzo wielu znamienitych gości. Turnus rozpoczął się 13 lipca 2020 r.. Większość podopiecznych pochodziło z Jędrzejowa lub okolic, dlatego też tam zaczęliśmy podróż. Po przyjeździe uczestnicy zapoznali się z zasadami bezpiecznego pobytu oraz tak ważnymi w tym czasie zasadami higieny. Nie zabrakło też typowych zabaw integracyjnych oraz oznaczania swoich grup. Już kolejnego dnia odbyła się pierwsza wycieczka, wyruszyliśmy na Święty Krzyż, by uczestniczyć tam we Mszy Świętej. Mieliśmy także okazję zwiedzenia gołoborza i klasztoru. W środę, 15 lipca, przybyli do nas przedstawiciele Wojewódzkiej Komendy Policji, aby przypomnieć o bezpieczeństwie nie tylko na drodze, ale także w Internecie. Dla dzieci największą frajdą była jednak możliwość obejrzenia wozu i motocykla policyjnego oraz dopytania o specyfikę pracy w policji.

Po południu zwiedzaliśmy najbliższą okolicę, a dokładniej dotarliśmy aż do Borkowa nad zalew, gdzie udało nam się pod opieką ratownika zanurzyć w wodzie. Kolejny dzień to kolejni goście, tym razem byli to przedstawiciele Caritas Polska i projektu „Laudato Si”. Ojciec Cordian poprowadził interesujące warsztaty na temat ekologii, a ich uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody. 17 lipca to kolejny dzień, który upłynął na wyjeździe. Tym razem wyruszyliśmy do Bałtowskiego Parku Rozrywki. Poznaliśmy tam kulturę regionu świętokrzyskiego, ale też prehistorię oraz pierwszy raz w życiu spotkaliśmy wiele gatunków zwierząt. Kolejnego dnia realizowaliśmy się w basenie „Koral” w Morawicy, by nabrać sił do wieczornego wydarzenia. Był to wyjazd na mecz Korona Kielce, ulubionej drużyny naszego kierownika oraz wychowanków. Wróciliśmy że zdartymi od okrzyków gardłami, ale szczęsliwi że zwycięstwa „naszej” drużyny. Niedziela była szczególnym dniem, gdyż w czasie uroczystej Mszy Świętej świętowaliśmy 25 lat w Kaczynie księdza Bogusia, administratora ośrodka, w którym przebywaliśmy. Był więc uroczysty obiad, tort, życzenia. Poniedziałek rozpoczęliśmy wcześnie, gdyż wyruszyliśmy do Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Po zapoznaniu się z eksponatami, ruszyliśmy dalej, tym razem do Zagnańska, aby odwiedzić jedno z najstarszych drzew w Polsce – Dąb Bartek.

We wtorek gościliśmy kolejne osoby, tym razem Monikę Wilk i Damiana Zegadło z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Pierwsza z nich prowadziła warsztaty dotyczące wolontariatu, natomiast młodsza część kolonii brała udział w zajęciach cyrkowych. Szczudła, żonglowanie czy wielkie bańki to tylko niektóre rzeczy, których się uczyliśmy. 22 lipca zwiedziliśmy mini zoo Leśne Zacisze w Lisowie. Spotkaliśmy tam TVP Kielce, która na żywo relacjonowała nasze zajęcia w tym miejscu.

Ostatni dzień kolonii upłynął pod znakiem kolejnych gości. Już na śniadaniu towarzyszył nam ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który również przywiózł nam drobne upominki. Zaraz po jego wyjeździe spotkaliśmy się z biskupem Marianem Florczykiem oraz dyrektorem Caritas Diecezji Kieleckiej Stanisławem Słowikiem na uroczystej Eucharystii. Oni również nie przyjechali do kolonistów z pustymi rękami. Wieczorem odbyło się uroczyste podsumowanie kolonii. Każdy dostał mnóstwo upominków: pudełko na kolonijne skarby, pluszaki, gry itd. Rozstrzygnięto też wtedy konkursy, które odbyły się w trakcie kolonii. To tylko wycinek atrakcji, które mieli zapewnione wychowankowie podczas kolonii. W czasie pogodnych wieczorów odbyła się m.in. „Parada oszustów „, „Numerki,”, „Kalambury, dyskoteki, ogniska, tańce integracyjne, karaoke, czuwanie modlitewne ze świętym Janem Pawłem II, wieczory filmowe, kabareton, „słoik „, śluby kolonijne.

Nasz turnus zawierzyliśmy Janowi Pawłowi II w roku setne rocznicy jego urodzin, przez jego wstawiennictwo modliliśmy się w czasie codziennych mszy świętych. Codziennie też słuchaliśmy homilii przeznaczonej właśnie dla dzieci – z wyjaśnieniem ich codziennych problemów. Kierownikiem turnusu był ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej, ale sam by nie zdziałał wiele bez pomocy kadry – wolontariuszy Diecezjalnego Centrum Wolontariatu. Turnusy kolonijne były w tym roku szczególnie trudne do zrealizowania że względu na restrykcyjne wymagania dotyczące bezpieczeństwa, jednak udało się bezpiecznie doprowadzić turnus do końca.

Dorota Rogula