Młodzi z wizytą w Hospicjum w Miechowie

wpis w: Szkolne Koła Caritas | 0

W dniach 2-5 października 2019 r. uczestnicy projektu „Aktywna Młodzież” odbyli wizytę studyjną w  Hospicjum Caritas im. Bł. S. Bernardyny Jabłońskiej w  Miechowie. Wyjazd miał na celu poznanie specyfiki placówki, codziennej pracy personelu oraz nawiązanie relacji z tamtejszymi wolontariuszami.

Dzień rozpoczynał się Mszą świętą oraz modlitwą za siebie oraz za chorych, Chcąc wnieść radość i nadzieję osobom, które się tam znajdują wolontariusze własnoręcznie wykonali kwiaty z bibuły, które potem im wręczyli, co przyniosło wiele uśmiechu na twarzach chorych. Poprzez rozmowy, dotyk i bliskość próbowali nawiązać głębszą więź z tymi osobami. „Widząc uśmiech chorych wszyscy zaczęliśmy dostrzegać sens naszej pracy. Poprzez spotkania
z chorymi doświadczyliśmy czym tak naprawdę jest życie i jaką posiada wartość” – opowiada Daniela, wolontariuszka. Oprócz tego młodzież pomagała przy pracach porządkowo – gospodarczych,  takich jak: grabienie liści, przenoszenie żywności, przygotowanie trawnika pod posadzenie cebulek żonkili. Pomogli również przy inauguracji corocznej akcji Pola Nadziei. Dzięki uprzejmości gospodarzy hotelu, w którym byli zakwaterowani, wolontariusze mogli oni skorzystać z basenu, groty solnej bądź kręgli, co przyczyniło się do jeszcze większej integracji grupy. Wybrali się również wspólnie do teatru w Krakowie.

Wizyta w Hospicjum na długo zapadnie w pamięć uczestnikom wyjazdu i uwrażliwi ich na drugiego człowieka. Jak wspomina Daniela: „ nauczyliśmy się pokory, pomocy innym oraz integracji. Wszyscy przeżyliśmy chwile których nie zapomnimy przez długi czas ”.

Projekt „Aktywna Młodzież” realizowany jest przez Caritas Diecezji Kieleckiej i współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.