Opiekunowie SKC przygotowani na nowy rok pracy

wpis w: Szkolne Koła Caritas | 0

Tradycyjnie na początku roku szkolnego odbyła się konferencja szkoleniowa dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas Diecezji Kieleckiej. Spotkanie odbyło się 14 września 2020 r. w Centrum Integracji Społecznej Caritas w Kielcach  Uczestniczyło w nim 60 nauczycieli, w tym część w sposób zdalny. Najpierw blok tematyczny pn. „Wolontariat w czasach pandemii” przybliżył wszystkim Damian Zegadło, koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu Caritas w Kielcach. Skupił się m.in. na zestawieniu ograniczeń wynikających z sytuacji pandemii z szansami i nowymi możliwościami. Zaprezentowane zostały propozycje konkretnych działań do realizacji oraz oferta bezpłatnych szkoleń. Całość wystąpienia streszcza PREZENTACJA.

Kolejną część poprowadził ks. Krzysztof Banasik, z-ca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej. Poruszył on aspekt formacyjny Szkolnych Kół Caritas. W ramach programu „Miłosierdzie w czynie” przybliżył kolejne uczynki miłosierdzia co do duszy i co do ciała: wątpiącym dobrze radzić i nagich przyodziać. Uczestnicy spotkali się także z Renatą Kaczmarczyk, koordynatorem pomocy żywnościowej w Caritas oraz Kamilą Piotrowicz, animatorem programu ekologicznego „Laudato si”. Na koniec szkolenia przypomniane zostały kwestie prowadzenia  dokumentacji Szkolnych Kół Caritas. W diecezji kieleckiej są zarejestrowane 103 Szkolne Koła Caritas, które oprócz formacji w duchu chrześcijańskiego miłosierdzia uczestniczą w różnych akcjach, takich jak: zbiórki żywności, Pola Nadziei, pomoc chorym i starszym, wsparcie ubogich.