Wolontariusze z Kielc pomagali w puckim Hospicjum

wpis w: Szkolne Koła Caritas | 0

W dniach 14-18 czerwca 2017 roku pierwsza grupa wolontariuszy projektu „Miłosierni do końca” wzięła udział w wyjeździe do wybranej placówki hospicyjnej, aby zaangażować się w działania na rzecz podopiecznych i zdobywać doświadczenia w planowaniu działań pomocowych. Uczennice V LO im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach wraz opiekunką Agnieszką Dziarmagą przez pięć dni aktywnie angażowały się w Hospicjum im. Św. Ojca Pio w Pucku. Było to dla wielu z nich pierwsze zetknięcie z hospicjum, pierwsze poznanie nieobecnego, lecz tak bardzo tam bliskiego ks. Jana Kaczkowskiego.

Jeśli o hospicjum można mówić jak o domu to tutaj właśnie tak mamy się czuć – czujcie się jak u siebie – powiedziała koordynator wolontariatu opiekuńczego i oddziałowego Hospicjum im. Św. Ojca Pio w Pucku, Marta Werner-Dettlaff.

Na miejscu odbyło się szkolenie z udziałem koordynatorów i psychologiem. Z kolei wieczorem, pierwszego dnia pobytu za sprawą wolontariusza Arka grupa z Kielc znalazła się na plaży w Jastarni i podziwiała Hel. To pozwoliło im ochłonąć po pełnym przeżyć dniu i nabrać siły do tego, aby zacząć być częścią rodziny puckiego Hospicjum.

Czas spędzony w Hospicjum im. Św. Ojca Pio w Pucku był bardzo aktywny i obfitował w spotkania z podopiecznymi, nawiązanie kontaktów z pracownikami, jak również poznanie tamtejszych wolontariuszy tak mocno zaangażowanych w działanie placówki. Wolontariuszki pomagały przy rozdawaniu posiłków, śpiewały z podopiecznymi, uczestniczyły w terapii zajęciowej, jak również były zaangażowane w wolontariat gospodarczy: pomoc w kuchni, na zmywaku, mycie okien i podłóg czy sprzątanie hospicjum. Był to także czas na słuchanie niesamowitych historii, a także planowanie kampanii społecznej związanej z funkcjonowaniem wolontariatu.

To pierwsza grupa uczniów, którzy w ramach projektu podjęli się działań wolontaryjnych na rzecz placówki hospicyjnej. Już nie długo w podróż po Polsce wyrusza kolejna grupa wolontariuszy. Tym razem będzie to Hospicjumim. Ks. Eugeniusza DutkiewiczaSAC w Gdańsku. W ramach projektu w sumie pięć zespołów wolontariuszy odwiedzi placówki hospicyjne. Mamy nadzieję, że zapał i energia wolontariuszy, jaka rodzi się w trakcie wyjazdów pozwoli przenieść zebrane doświadczenia na posługę w placówkach Caritas Kieleckiej.

Projekt „Miłosierni do końca” wspólfinansowany jest ze środków Caritas Polska.